kay
10 آذر 1401 - 11:20

بانک‌ها برای مقابله با حملات سایبری ‌آمادگی داشته ‌باشند

بندرعباس - مدیرکل پدافند غیرعامل هرمزگان با تاکید بر لزوم رعایت الزامات پدافندی گفت: بانک‌ها برای مقابله با حملات سایبری باید همیشه در حالت آماده باش باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رادمهر در همایش پدافند غیرعامل در حوزه بانکی با اشاره به اهمیت رعایت الزامات پدافندی در حوزه بانکداری اظهار داشت: امروزه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های جامعه که نقش بسزایی در تسهیل امور جامعه و تسریع در خدمات دارد، سیستم بانکی کشور و استان است، دقیقه‌ای در این سیستم می‌تواند مشکلات و دردسرهایی را برای مردم به همراه داشته باشد، بر همین اساس تامین امنیت این حوزه از اوجب واجبات است.

وی افزود: بخش عمده‌ای از دارایی‌های مردم و ثروت کشور در سیستم بانکداری قرار گرفته است و بسیاری از مسائل اقتصادی و تجاری جامعه از طریق بانک‌ها و شبکه شتاب انجام می‌گیرد بر همین اساس دشمن همواره تلاش دارد تا به این سیستم نفوذ داشته و اختلال ایجاد کند.

مدیرکل پدافند غیرعامل هرمزگان بیان‌کرد: امروزه تهدیدات سایبری خود را به صدر تهدیدات اصلی دشمنان رسانده‌است و جریان تقابل با نظام اسلامی تلاش دارد با استراتژی جنگ ترکیبی آسیب‌پذیری کشور را مخصوصاً در حوزه زیرساخت‌ها افزایش دهد.

رادمهر عنوان‌کرد: لازمه خنثی کردن جنگ‌های ترکیبی رعایت الزامات و ملاحضات پدافند غیرعامل در همه عرصه ها است و بر همین اساس بانک‌ها که یکی از اصلی‌ترین زیرساخت‌های جامعه به شمار می‌روند بایستی برای مقابله با حملات سایبری همیشه در وضعیت آماده باش قرار داشته باشند.

وی افزود: ضرورت دارد در راستای ارتقای امنیت شبکه بانکداری کشور، به صورت مداوم سیستم‌های امنیتی و مقابله‌ای در بانکداری بروزرسانی شود و مدیران نیز مداگ آگاهی و دانش خود را ارتقا دهند.

مدیرکل پدافند غیرعامل هرمزگان ادامه داد: بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها، تعلاملات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی استان در کلیه سطوح، اعم از افراد، مؤسسات غیردولتی و نهادهای دولتی (خدمات الکترونیک) در فضای سایبری انجام می‌شود و از طرفی نیز زیرساخت‌ها و سامانه‌های حیاتی، حساس و مهم استان یا خود بخشی از فضای سایبری استان را تشکیل می‌دهند و یا از طریق این فضا کنترل، مدیریت و بهره‌برداری می شوند که در همین راستا بایستی توجه ویژه‌ای به مدیریت امنیت سایبری وجود داشته باشد.

رادمهر با تاکید بر ایجاد درک واحد و مشترک از مفهوم پدافندغیرعامل در اذهان مسئولان و کارمندان بانک ملی خاطرنشان‌کرد: در پیاده سازی استراتژی پدافند سایبری لازم است از فناوری‌های بومی استفاده شود و در این راستا برگزاری مستمر دوره‌های آموزشی موثرترین راه جهت نهادینه سازی فرهنگ پدافند غیرعامل در میان آحاد جامعه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891410